Lov

Jelen v říji

Jelen v říji

Jelen lesní je označován jako zvěř královská. V dnešní době je ulovení jelena pro každého myslivce nezapomenutelným zážitkem na celý život.

Nejkrásnější období lovu jelena je doba jelení říje. Staročeské rčení praví, že vrchol jelení říje připadá na sv. Václava 28. září.

Říje obvykle začíná v první polovině září a trvá asi 4 týdny, podle říje laní. Stádo laní ovládne dospělý jelen a snaží se je držet co nejvíc pohromadě. Když se mu některá laň vzdálí, zahání ji údery parohů zpět ke stádu a celé stádo ochraňuje před přibližujícími se soky. Při změně místa vede vždy stádo stará zkušená laň a jelen jde na konci stáda. Během říje shodí jeleni i čtvrtinu své hmotnosti, protože nemají čas na pastvu.

V této době se jeleni ozývají hlubokým hrdelním troubením, které bývá nejintenzivnější za chladného počasí večer a v noci. Zkušení myslivci poznají podle troubení jelena, jde-li o hledajícího jelena a nebo o hlavního jelena, ovládajícího stádo. Pětiletí a starší jeleni doprovázejí stádo hlavního jelena jako boční jeleni ve snaze odvábit ze stáda některou laň. V takových případech vznikají tvrdé souboje s hlavním jelenem.

Nejintenzivněji troubí hlavní jeleni, kteří stále sledují stádo a odhánějí dotírající soky. Jeleni starší než deset let se ozývají jen dvakrát či třikrát večer a ráno. Mají hrubý a chraplavý hlas.

Jelen během říje vytlouká parožím o větve stromů a keřů nebo parohy vráží do země a vyhazuje do vzduchu vytrženou trávu a mech. Na říjišti nohama odhrabává zem a pak si na vyhrabané místo ulehne, aby se ochladil. Místa, kde se jelen v říji pohybuje, silně zapáchá od takzvaného prku.

Vábení

Jelena lze přivábit vábničkou, která napodobuje troubení říjného jelena.

Kdo chce úspěšně vábit, musí znát správná místa spádů a stávanišť zvěře v době říje, musí ovládat umění krytu, poznání dobrého větru, způsoby chování zvěře a hlavně musí dokonale umět napodobit hlas zvěře. 

Období lovu

10. září - 10. října
vrchol jelení říje připadá na 28. září

Biologie

Jeleni jsou běžní v rozsáhlých jehličnatých lesích i zemědělské krajině vyšších poloh. Obývají i listnaté a smíšené lesy nižších poloh s otevřenými prostory. V lesích preferují všechna místa, kde je díky slunečnímu světlu rostlin k potravě, jako jsou paseky a lesní louky.

Složení potravy se ale mění v závislosti na roční době. V kterémkoli období se jelení zvěř živí zejména velkým množstvím travin a bylin, které spásá na lesních mýtinách, podél cest a okolo lesa. Na podzim se živí žaludy, bukvicemi, jablky a dalšími plody stromů. V zimě ohryzávají měkké listnáče a rádi se vydávají za potravou i do polí.

Galerie

Nenechte si ujít žádnou příležitost
Adresa
Petrovická 283, CZ-344 01 Domažlice
Telefon
+420 771 140 360
Správa myslivosti

Udržitelné a etické hospodaření s přírodním bohatstvím prostřednictvím lovu

Správa myslivosti © 2022 – 2024
)