Lov

Divočák v říji

Divočák v říji

Říje divočáků začíná pravidelně v listopadu a trvá přes celý prosinec až do ledna.

V době říje samci, kteří dosud žili samotářsky, vyhledávají stáda bachyň a svádějí vzájemné souboje o ně. Přitom se ozývají zlostným kvičením a sekají zuby.

Souboje samců bývají nelítostné a málo kdy se neobejdou bez zranění způsobeného dlouhými zuby. Přetlačování soka a sekání zuby do slabin může způsobit i zlomení takového zubu.

Vábení

Divočáka lze přivábit vábničkou, která napodobuje přítomnost jiných divočáků.

Kdo chce úspěšně vábit, musí znát správná místa spádů a stávanišť zvěře v době říje, musí ovládat umění krytu, poznání dobrého větru, způsoby chování zvěře a hlavně musí dokonale umět napodobit hlas zvěře. 

Období lovu

1. listopad - 31. leden

vrchol říje divočáků připadá na celý prosinec

Biologie

Divočákům vyhovují lužní a rozlehlejší lesy sousedící s polními kulturami. Nejvíce se zdržuje ve smíšených, popřípadě listnatých lesích s příměsí dubu a buku. Vyhledávají místa s bahnisky, kde se kaliští, a kde nachází dostatek stromů, o které se rádi drbají. K odpočinku vyhledávají husté mlaziny a v letním období rozsáhlé kultury obilí a kukuřici.

Živí se rozmanitou potravou od živočišné po rostlinnou. Nejraději vyhledávají plody lesních dřevin jako žaludy, bukvice, kaštany. Dále vyhledávají obiloviny, kořeny různých bylin a kapradin, nepohrdne však ani hmyzem, obojživelníky, plazy, mláďata ptáků hnízdících na zemi, drobné hlodavce, srnčata a staré mršiny.

Galerie

Nenechte si ujít žádnou příležitost
Adresa
Petrovická 283, CZ-344 01 Domažlice
Telefon
+420 771 140 360
Správa myslivosti

Udržitelné a etické hospodaření s přírodním bohatstvím prostřednictvím lovu

Správa myslivosti © 2022 – 2025
)