Lov

Divočák na vnadišti

Divočák na vnadišti

Lov divočáka na vnadišti patří k velmi vzrušujícím způsobům lovu této zvěřě. Probíhá nejčastěji čekáním na vysokém posedu u místa, které jsou jsou divočáci zvyklí často navštěvovat kvůli potravě.

Divočáci opouštějí své úkryty v lesích a hledají potravu. Stádo se pohybuje v zástupu a dodržuje své chodníky při hledání. Pokud je na pastvě bezpečno, jsou dosti hluční. Divočáci se dokáží za potravou vydat i několik kilometrů.

Vábení

Existuje spousta způsobů, jak přesvědčit divočáky, aby navštěvovali vnadiště pravidelně.

Vhodnými vábicími přípravky jsou výtažky z lanýžů. Princip účinku spočívá v tom, že pach lanýžů prý velmi připomíná samčí hormony kňourů. Bachyně v době chrutí vyhledávají společnost kňourů a pach vnadiště je pak silně přitahuje. Kňouři pak toto místo vyhledávají z obav před konkurencí. 

K dostání i další lákadla na divočáky, jako například jablečný koncentrát anebo proteinový koncentrát, které výrazně zvyšující jeho chuťovou atraktivitu vnadiště.

Velmi účinné lákadlo je také bukový dehet, ketrý se natře na vhodný otěrový strom. Divočák pak tento strom velmi ráda navštěvuje a drbe se o něj. Bukový dehet má silné dezinfekční účinky a zvěř si tak léčí kožní parazity. 

Období lovu

celoročně

Biologie

Divočákům vyhovují lužní a rozlehlejší lesy sousedící s polními kulturami. Nejvíce se zdržuje ve smíšených, popřípadě listnatých lesích s příměsí dubu a buku. Vyhledávají místa s bahnisky, kde se kaliští, a kde nachází dostatek stromů, o které se rádi drbají. K odpočinku vyhledávají husté mlaziny a v letním období rozsáhlé kultury obilí a kukuřici.

Živí se rozmanitou potravou od živočišné po rostlinnou. Nejraději vyhledávají plody lesních dřevin jako žaludy, bukvice, kaštany. Dále vyhledávají obiloviny, kořeny různých bylin a kapradin, nepohrdne však ani hmyzem, obojživelníky, plazy, mláďata ptáků hnízdících na zemi, drobné hlodavce, srnčata a staré mršiny.

Galerie

Nenechte si ujít žádnou příležitost
Adresa
Petrovická 283, CZ-344 01 Domažlice
Telefon
+420 771 140 360
Správa myslivosti

Udržitelné a etické hospodaření s přírodním bohatstvím prostřednictvím lovu

Správa myslivosti © 2022 – 2025
)